Człowiek Szczęśliwy
Bęben Szamański

"Okrągły kształt bębna reprezentuje cały wszechświat, a jego uderzenia są jak pulsowanie, jak bijące serce, pulsujące w centrum wszechświata. Jest jak głos Wanka Tanka, a ten dźwięk i rytm pomaga nam zrozumieć tajemnicę i moc wszystkich rzeczy ..."

Wallace Black Elk - „Wallace Czarny Łoś” z plemienia LAKOTA.

Rytmiczny dźwięk bębna stanowi podstawę do wejścia w tzw. szamański stan świadomości.
Bęben staje się narzędziem „przełączającym” świadomość umożliwiając odbycie szamańskiej podróży.


Bardzo ważnym elementem jest intencja, która wyznacza niejako kierunek podążania. Składowe dźwięku bębna szamańskiego umożliwiają wejście w głęboki stan medytacji i relaksu, podczas, którego można doświadczyć wizji lub zrozumienia na głębokich poziomach Swojej duszy.

Podróż ta polega na tym, iż dźwięk bębna wprowadza umysł w stan świadomości, podobny do snu jednak z zachowaną jasną przytomnością. Trochę jak sen na jawie.

Dźwięk bębna jest energią, która przekształca się w wizje, obrazy, postaci oraz inne wrażenia.


Bęben działa bardzo skutecznie. Niewiele jest silniejszych od bębna środków wywołujących wizję. Dodatkowo potężne i głębokie brzmienie pozwala poruszyć w ciele astralnym, eterycznym i fizycznym zakorzenione i tłumione energie, tzw. „blokady i węzły energetyczne”.
W ten sposób pozwalamy sobie na spotkanie się z nimi i na ich uwolnienie poprzez zrozumienie i akceptację.


Old Lakota drum

© Autorzy zdjęć –  Marta Ślusarska i Tomasz Walczak

Narodziny Bębna Szamańskiego

 

Pierwszy swój bęben zrobiłem dla Siebie.

 

Przed decyzją o zrobieniu bębna samodzielnie długo szukałem, przeglądałem różne oferty. Rozważałem wybór jakiegoś warsztatu „Tworzenia Bębna Szamańskiego” aż w końcu poczułem, że intencja posiadania bębna jest moją bardzo osobistą i wewnętrzną potrzebą. I zdecydowałem, że Mój bęben powstanie od samego początku, moimi własnymi rękami.

Podczas tego procesu poczułem, że bęben to coś więcej niż tylko instrument. Wraz z nabieraniem przez niego kształtów budowała się więź, metafizyczna relacja jakby z żywą istotą którą bęben się stawał.
Uważam to za bardzo ważny i istotny element narodzin bębna, gdyż wtedy przeobraża się on w potężne narzędzie umożliwiające podróżowanie … podróżowanie do wnętrza Siebie Samego …

 

Następne bębny powstawały dla bliskich i znajomych … a następnie dla znajomych znajomych …

 

Bębny wykonuje jedynie na indywidualne zamówienie.

 

Za każdym razem jak ktoś zgłasza się do mnie z prośbą o wykonanie dla niego bębna, dużą wagę przykładam do zaangażowania przyszłego posiadacza bębna w cały proces powstawania. Zachęcam do wsłuchania się w wewnętrzny głos, który podpowie jaki ma być bęben, jaką ma mieć wielkość, jaką skórę, jaki kolor drewna i naciągu tak by pozwolić tej jeszcze nienarodzonej istocie wybrać jaką chce być by służyć jak najlepiej.
Czasem takie inspiracje przychodzą w snach, czasem ujrzymy Swój przyszły bęben podczas medytacji, ale jeśli potrzeba posiadania bębna jest dojrzała i ugruntowana to ten wewnętrzny głos sam znajdzie do nas drogę.

 

Wiem z własnych doświadczeń iż, jest to proces bardzo osobisty i dlatego cierpliwie wsłuchuję się uważnie w to co mówi osoba zamawiająca. Następnie angażuje tę osobę we wszystkie etapy procesu. Nie zawsze jest możliwe by uczestniczyć podczas powstawania bębna osobiście, własnoręcznie wykonując część prac pod moim czułym okiem, choć taką formę zdecydowanie rekomenduje. Ale w pozostałych wypadkach dokumentuję poszczególne etapy powstawania bębna i informuję zamawiającego o postępach załączając zdjęcia.

 

Uważam to za bardzo istotny element, gdyż w ten sposób więź między bębnem a właścicielem powstaje od samego początku i znacznie ułatwia późniejsze nawiązanie wyjątkowej i bliskiej relacji.